freckle06 (freckle06) wrote,
freckle06
freckle06

Дорога на Захід. Самчики

Про Самчики чула багато, але ніколи не бувала, а тут дорога проходиться повз, потрібно тільки завернути до центру селища, ну як же можна відмовитися.


Перше, що впадає в очі в містечку – це розмальовані будинки. Всі гарні, але в одному стилі, це вже потім я дізнаюся, що це Самчиківка. Ото ж не Петриківкою єдиною. З давніх часів хати в цьому регіоні розмальовували рослинними візерунками, що являлися оберегами. І саме Самчики виділялися своїми розписами. З часом ця традиція занепадає, відновлювати її почали лише в 60-тих роках.
Зараз же містечко радує око розписаними хатами, магазинами і це дійсно дуже гарно.


Але головна родзинка Самчиків – це палацо-парковий комплекс. На жаль, в мене було зовсім небагато часу на його огляд і я не потрапила всередину, а даремно. Адже інтер’єри палацу дуже гарні і найголовніше, вони збереглися. То ж не повторюйте моєї помилки і вирушайте в Самчики хоча б на півдня.
Тепер трошечки історії.
Землі навколо Старокостянтинова разом з Самчиками належали князю Острозькому. У XVIII столітті власником цих земель стає Януш Хоєцький, який у 1725 році будує собі тут резиденцію. До речі, той палац зберігся і до нині, проте він нічим особливим не відрізняється і я просто повз нього пройшла не звернувши увагу. Він – це той непримітний будиночок поряд з писанкою.


Від Хоєцьких у селищі ще збереглася церква Параскеви П'ятниці, збудована у 1771 році.


Наступним власником Самчиків стає Петро Чечель. Саме при ньому маєток набуває того вигляду, в якому ми зараз його можемо бачити – будується палац, флігелі, в’їздна брама, переобладнується парк.
От до палацу я і прямую.
Пам’ятник загиблим під час Другої Світової.


Зірочка)


Мікро ГЕС))) Як би це не звучало, але вона робоча і виглядає зовсім не іграшковою.
Трошки раніше в Житомирі я стояла на березі річки Тетерів, а тут вже насолоджуюся видами річки Случ.


Спочатку подумала – гусі, а потім пригледілася, таки лебеді, просто ще молоді)


На вході зустрічає старий млин, на фасаді можна прочитати дату 1904 рік.
А ось і палац, але це не парадний вхід, а так званий парковий фасад. З цього виходу одразу потрапляєш в парк, а по алейці прямісінько до річки Случ.
Палац збудовано у стилі пізнього класицизму за проектом польського архітектора Якуба Кубицького. Він дуже гарно оздоблений, роздивляюся деталі.
Читала, що палац в Самчиках один з найкраще збережених в Україні. Можливо це так, але на жаль, знадвору вигляд має не дуже. Хороший ремонт йому б не завадив, а то стає якось сумно, коли дивишся на ці дірки((((


Леви біля входу.
А я несуся далі. А ось і парадний фасад палацу з портиком та колонами.
Ці дві скульптури згори – богиня кохання Венера та богиня родючості Церера, а між ними герб Чечелів. Герб було знищено в радянські часи, а ми вже бачимо його відновлену версію.


Поряд фонтан. Знімала під таким кутом, бо біля нього як раз поралися робітники, розчищали доріжки.


Мчуся далі. Диво-писанка розписана Самчиківкою. До речі, саме вона їздила вулицями столиці на параді вишиванок у 2012 році.


Китайський будиночок-льодовня. В центрі льоху облаштовано таку собі морозильну камеру, до якої закидали лід, який бали на річці Случ.
Ця споруда мене притягує, щось в ній є цікаве)
Якщо придивитися до флюгель, то можна побачити рік - 1814


Трохи дверей)


В’їздна брама з флігелями


Ще одна брама


І звісно ж прогулялася трошки парком.


Сам парк було закладено ще Хоєцькими. Але збудований палац не дуже то і вписувався в старий парк. Тому у 1801 році його було переплановано, для цього запрошують відомого садівника Діонісія Мак-Клера. До 50-ти років парк зберігав свій первозданний вигляд. Пам'ятний знак відомому садівнику.


А потім за ініціативи Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції, яка тут розмістилася, було вирубану частину дерев.
Парк займає площу більше 18 гектар, тут проростає 200 видів дерев і кущів. Я роздивляюсь лише його невелику частинку, на більше просто не маю часу.
Катальпа


Сад в мурах, така собі теплиця відкритого типу. Був збудований на початку XVIII століття для рідкісних екзотичних рослин. Відродили його заново лише у 2010 році, зараз тут проростає порядку 60 видів рослин.
Мене ж найбільше вразила липова алея, це щось. Велич та могутність дерев вражає.
Фото на згадку і я маю рухатися далі.


Однозначно в Самчики я ще повернуся, хочу побувати всередині палацу та неспішно прогулятися алеями парку.
Але то буде згодом, бо на мене чекає наступне цікаве місце.
Tags: Хмельницька область, путешествия
Subscribe

 • День Героїв Небесної Сотні

  20 лютого — вже четверта річниця страшних та трагічних подій на Майдані. Сумно усвідомлювати, що з кожним роком ті рокові події стають від нас все…

 • День Гідності та Свободи

  Отак все починалося, але, на жаль, кінця поки що не видно...

 • «Майдан. (Р)Еволюція духу»

  Вчора на Майдані відбулася презентація Альманаху «Майдан. (Р)Еволюція духу» та каталогу 50 найкращих світлин Майдану. Це величезна книжка…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments